کشت ۹۰ درصد بذر کلزای مورد نیاز ایران در کشت و صنعت شهید رجایی دزفول

مدیرعامل کشت و صنعت شهیدرجائی دزفول کشت ۹۰ درصد بذر کلزای ایران در کشت و صنعت دزفول/ شرایط کشت و صنعت شهیدرجائی دزفول پس از واگذاری به بخش خصوصی

شرکت کشت و صنعت شهیدرجائی که در سال ۸۹ به بخش خصوصی واگذار شده، توانسته ۹۰ درصد کلزای کشور و ۵۰ درصد بذر شبدر را تولید کرده و با جلوگیری از خروج ارز از کشور، گام مؤثری در خودکفایی بذر بردارد.

مهندس منصور مخبر دزفولی، مدیرعامل کشت و صنعت شهیدرجائی دزفول در جمع خبرنگاران گفت: شرکت در تاریخ ۱۳۴۹ خورشیدی به‌منظور عمران و آبیاری در پنج‌هزار و ۴۰۰ هکتار از اراضی زیر سد دز تحت نام “ایران‌شلکات” (سهامی خاص) شروع به فعالیت کرد و در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی، در مردادماه ۱۳۸۹ از طریق فرابورس به بخش خصوصی واگذار شد.

منصور مخبردزفولی افزود: پنج‌هزار هکتار سطح زیر کشت این کشت و صنعت است که به‌صورت تسطیح و زهکشی‌شده به فعالیت‌های زراعی می‌پردازد و در ۶۰۰ هکتار نیز مرکبات تولید می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در اراضی کشت و صنعت شهیدرجائی دزفول، هشت واحد ذرت‌خشک‌کنی، ذرت علوفه‌ای و دانه‌ای، دو دستگاه بوجاری بذور، دو دستگاه خشک‌کن ذرت بذری و ۳۰۰ هکتار وسعت باغ مرکبات است که به ۶۰۰ هکتار رسیده است.
۹۰ درصد بذر کلزا مورد نیاز کشوردر کشت و صنعت رجائی تولید می‌شود
مدیرعامل کشت و صنعت شهیدرجائی ادامه داد: در این شرکت کشت و صنعت، ۹۰ درصد بذر مورد نیاز کلزای کشور تأمین می‌شود.

۷۱۱۴۲

مخبردزفولی تصریح کرد: میزان تولید بذر بسته به نیاز کشور و اعلام وزارت جهاد کشاورزی خواهد بود، اما به‌صورت میانگین حدود ۷۰۰ تن نیاز بذری کلزای کشور است که ۹۰ درصد آن در این واحد تولید می‌شود.

مدیر عامل شرکت کشت و صنعت شهید رجایی همچنین اظهار کرد: با توجه به این‌که بذر پایه وارداتی و تولید شده در داخل جزو ارقام جدید و با عملکرد بهتر نسبت به دیگر بذور کلزاست و پیش‌بینی می‌شود در صورت مساعد بودن شرایط جوی امسال سه تا چهار تن کلزا در هر هکتار برداشت شود و با توجه به وسعت ۶۰۰ هکتاری اراضی کلزا بیش از ۲۰۰ تن کلزا در نیمه فروردین‌ماه سال آینده برداشت کنیم.

وی یادآور شد: اکنون ۳۰۰ تن مازاد بذر در انبارهای این شرکت وجود دارد.
مخبردزفولی تأکید کرد: لاین این بذر از یک شرکت کانادایی، هندی و استرالیایی به کشور وارد شده و همه بذر هیبریدی در داخل تولید شده است.
وی اظهار داشت: رقم کنونی بذر کلزای شهیدرجائی دزفول، رقم هیولای ۵۰ است که قدرت نامیه بیشتری نسبت به سایر ارقام گذشته ۳۰۸ و ۴۰۱ دارد.

۶۱۱۴۱