تعطیلی کارخانه‌ای که در الگوی کشت خوزستان اثر گذاشت
کشاورزان برای حمل و نقل محصول چغندر قند خود تا درب کارخانه سایر استان‌ها هزینه زیادی را متحمل شده اند

منصور مخبر دزفولی مدیرعامل کشت و صنعت شهیدرجائی نیز در دیدار با اصحاب رسانه در شرکت شهید رجایی که در تاریخ ۱۸ دی ماه برگزار شده بود گفت:بیش از ۱۴۰ هکتار از اراضی این کشت و صنعت به کشت چغندرقند اختصاص دارد که در گذشته محصول تولیدی تحویل شرکت قند دزفول می‌شد، اما در در سال‌های اخیر، به ناچار تحویل کارخانه قند اصفهان می‌شود.

وی افزود:این شرکت در سال ۸۹ در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی به بخش خصوصی واگذار شد و توانست ۹۰ درصد بذر کلزا و ۵۰ درصد بذر شبدر کشور را تولید کند که این امر نقش مهمی در جلوگیری از خروج ارز و واردات این محصول به کشور دارد.

مخبردزفولی در پایان گفت: در این شرکت سالانه ۹ هزار و ۸۰۰ تن چغندر قند با عیار ۱۴ تولید می شود که تناژ آن نسبت به سایر مناطق از شرایط بهتری دارد.

بنا بر این گزارش کارخانه قند دزفول چند سالی است که تعطیل است و کشاورزان مجبور به انتقال محصولات خود به کارخانه‌های استان‌های همجوار از جمله اصفهان هستند. این امر، هزینه های زیادی را به زارعان چغندر منطقه خوزستان وارد می کند و مجبور به تقبل هزینه های بیشتری برای حمل و نقل محصولات خود تا درب کارخانه سایر استان‌ها هستند.

گفتنی است که به دلیل این مشکلات، در برخی از موارد مشاهده شده است که کشاورزان با در نظر گرفتن قیمت فروش محصولات خود و تقبل کرایه حمل و نقل، حاضر به برداشت محصول خود از زمین نبوده اند.
همچنین تعطیلی کارخانه قند دزفول باعث شده است که برخی از کشاورزان زراعت خود را از چغندر قند به محصول دیگری تغییر دهند.

۲۱۱۳۷